Çintemani Motifinin Tarihi

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Çintemani denildiğinde belki çoğu kişi anlamını bilmiyordur ama gördüğümüz zaman Osmanlı motifi olduğunu biliriz. Aslında çintemani Osmanlı’dan da eskiye dayanmaktadır. Oldukça geniş bir mazisi vardır.

Uygur Türkleri zamanında Şamanizm ve Budizm dinleri vardı. Çintemaninin de ilk çıkış noktası bu dinlerdeki “üç benek” sembolüdür. Buda’nın üç gücünü simgeleyen bu motifin anlamı İslamiyet’in etkisiyle son bulmuş ve saltanatın sembolü olarak kullanılmıştır. Bu şekilde Osmanlı süslemelerine giren çintemani, erkeklik, güç ve saltanatın sembolü olarak pars postu ile birlikte kullanılmaya başlanmıştır. Padişah ve şehzadelerin kaftanlarında fazlasıyla kullanıldığını görürüz.

Sanırım erkeklik ve gücün sembolü olunca her yerlerinde bunu taşımak istiyorlarmış. Hatta iç çamaşırlarına kadar bu deseni görüyoruz. (Taşıdığı anlam yüzünden suyunu çıkartmışlar anladığım kadarıyla.) Üç benek pars postunu, kıvrımlarsa kaplan postunu anımsatıyormuş.

Doğu felsefesinden aldığımız bu motifi öylesine benimsemişiz ki gördüğümüz zaman direkt bu bir Osmanlı motifi diyoruz. Çinilerde, kaftanlarda görmeye alışık olduğumuz bu motife şu an dikkat ederseniz her yerde olduğunu göreceksiniz.

Anlamını detaylıca anlatacak olursak; üç benek, üç tane gözü simgeliyor ve bu gözlerin anlamları da: “gönül gözü, akıl gözü, dünya gözü” olarak sıralanıyor. Hiçbir göz diğerine müdahale etmeden uyum için de hayat bakışı bizlere anlatıyor.

 

Yazar: İrem Önder

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.