Dede Korkut UNESCO’dan kabul aldı!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Dede Korkut”un UNESCO Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası Temsili Listesi’ne oy birliğiyle kabul edildiği aktarıldı. ‘Dede Korkut’ UNESCO Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası Temsili Listesi’ne oy birliğiyle kabul edildi. Türkiye’nin bir kültür mirası daha UNESCO listelerinde kendine yer buldu.

“Dede Qorqud/ Korkyt Ata/ Dede Korkut Mirası: Destan, Masal ve Müzik” çok uluslu dosyası olarak önceki sene mart ayında UNESCO’ya gönderilen Türkiye’nin kültür mirası temsili listesine 17’nci öğe olarak dün itibariyle eklendi.

Morityus Cumhuriyeti’nin başkenti Port Louis’de düzenlenen UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması 13. Hükümetlerarası Komite Toplantısı’nda temsili listeye kabul edilen Türk destanı insanlığın somut olmayan kültürel mirası oldu.

Türkiye bu kararla temsili listeye en çok unsur kaydettiren ilk 5 ülke arasındaki yerini de almış oldu.

“Dede Korkut: Destan, Masal ve Müzik” dosyası Kazakistan’ın moderatörlüğünde, Azerbaycan ve Türkiye’nin katılımıyla çok uluslu olarak oluşturuldu.

‘Dede Korkut’ çevresinde biçimlenen destan, masal ve müzik geleneği Türkiye’nin başta kuzeydoğusu olmak üzere ülkenin her yerinde hatırlanmaya devam ediyor.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.