İstanbul Edebiyat Festivali’ne Günler Kaldı!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı, bu sene 10 Aralık’ta İstanbul’a layık, zengin bir içerikle edebiyatseverlerle buluşacaklarını aktardı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ve Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi iş birliğiyle düzenlenen “10. İstanbul Edebiyat Festivali”nin detayları basın toplantısıyla ilan edildi.

Birçok edebiyatçı ve gazetecinin konuk olduğu toplantı, aynı zamanda festival mekanı da olan Sultanahmet’teki Kızlarağası Medresesi’nde düzenlendi.

TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı, toplantıda yaptığı konuşmada, her sene olduğu gibi bu sene de 10 Aralık’ta İstanbul’a layık, zengin bir içerikle edebiyatseverlerle buluşacaklarını kaydetti.

Aylarca süren bir çalışma sonucunda festivali ortaya çıkardıklarını belirten Bıyıklı, “Festivalin dolu dolu geçmesi için onlarca toplantı yapılıp yüzlerce fikir ortaya atılıyor. İstişare grubu ve yönetim kurulunda çıkan kararlar tartışılıyor. Bu bağlamda geçtiğimiz yıllarda birçok güzellikler yaşadık. 10 yıl içerisinde çok değerli misafirlerimiz oldu.” İfadelerini kullandı.

Bıyıklı, İstanbul Edebiyat Festivali’nde en çok “Vefa” bölümlerini sevdiğine dikkat çekerek, “Geçtiğimiz yıllarda çok kıymetli üstatlarımıza vefa bölümü yapıldı. Bu yıl da Beşir Ayvazoğlu, Bahaettin Karakoç, İsmet Özel, Kamil Eşfak Berki ve eserleriyle edebiyata büyük katkılar sunan ‘Onur Konuğu’muz Sevinç Çokum özel programları olacak. Gerek akademisyenler gerekse edebiyatçılar, Sevinç Çokum’un yürüyüşüne dair sunumlarını yapacak.” dedi.

TYB’nin 40. senesini kutladığını vurgulayan Bıyıklı, “Kültür, edebiyat ve medeniyetimize hizmet eden TYB’nin 40. yılına atıfta bulunmak için bu yılki tema ‘yazmak’ olarak belirlendi. Tabii ‘yazmak’ deyince ‘yaşamak’ da gelmiş oldu. Festivalin ilk yılından bu yana yaptığımız gibi roman, deneme, şiir ve hikaye türlerine yoğunlaşıyoruz. Bu sene de bu türlerin en iyi temsilcileri sunumlarını yapacak.” diye konuştu.

“Yazmak ve Yaşamak” mottosu altında çok sayıda panel, söyleşi ve şiir programlarının gerçekleştirileceği festival, Mahmut Bıyıklı’nın yöneteceği TYB Şeref Başkanı Mehmet Doğan, yazar Beşir Ayvazoğlu, şair ve yazar Ali Ural ile yazar Mustafa Özel’in konuşmacı olarak bklunacağı açılış oturumuyla başlayacak.

“Kültüre Adanmış Bir Ömür: D. Mehmet Doğan” belgeselinin galası da 10 Aralık akşamı Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde festival çerçevesinde gerçekleştirilecek.

Festivalin 40’tan fazla oturumunda, aralarında İskender Pala, Leyla İpekçi, Musa Kazım Arıcan, Tayfur Esen, Özcan Ünlü, Ercan Yıldırım, Belkıs İbrahimhakkıoğlu, Yusuf Kaplan, Ahmet Turgut, İnci Enginün, İhsan Kabil ve Yasin Aktay’ın da yer aldığı yaklaşık 100 konuşmacı bulunuyor.

Festival çerçevesinde her sene temaya dair belirlenen ödüller, bu sene, roman, hikaye, şiir ve deneme dallarında dağıtılırken, kültür ve sanat alanında çalışmaları bulunan üç kişiye de berat verilecek.

Aykut Kuşkaya ve Göksel Baktagir’in müzikleriyle gönülleri titreteceği “10. İstanbul Edebiyat Festivali” 15 Aralık’ta ödül töreniyle kapanış yapacak.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.