Keşfedilen ‘Kuğu Kılığındaki Zeus’ Resmi Heyecan Uyandırdı!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ünlü antik şehir Pompeii’de yapılan kazılarda, Tanrıça Leda ve kuğu kılığındaki Zeus’un duvar resmi keşfedildi. Dünyada merak uyandıran keşif, İtalya’nın Napoli şehrinde çalışan arkeologlar tarafından yapıldı.

İtalya’da arkeologlar Napoli kenti yakınlarındaki Pompeii antik şehri ve kazı alanında devam ederen kazılarda Yunan mitolojisinin mühim karakterlerinden Leda ve Kuğu figürünün betimlendiği bir duvar resmi keşfetti.

Milliyet’in haberine göre; Pompeii Kazı Parkı Başkanı Massimo Osanna, yerleşim bölgesindeki bir evin yatak odasında bulunan duvar resminde Tanrıça Leda’nın, seyredene şehvet duygusunun açık olduğu doğrudan bakışının fark edildiğini ve bunun eseri bulunmaz kıldığını aktardı.

İtalya Kültür Bakanlığı yetkilileri Leda ve Kuğu resminin bu sene, giriş bölümünde bir diğer freskin daha ortaya çıkarıldığı evden alınıp koruma altına alındığı ve ziyarete açılabileceği başka bir mekana taşınacağını belirtti.

Yunan mitolojisinin en büyük tanrısı olduğuna inanılan ve Roma döneminde Jüpiter olarak adlandırılan Zeus’un kuğu kılığına girerek Sparta Kraliçesi Leda’yı etkilediği aşk sahnesi olarak Leda ve Kuğu, taşıdığı erotik sembol ve benzetmelerle şimdiye dek görsel sanatlarla çokça konuşuldu.

Milattan sonra (M.S.) 79 senesinde Vezüv Yanardağı’nın patlamasıyla volkanik küllerle kaplanan Pompeii antik şehri, 1748 senesinden şimdiye dek yapılan birtakım kazılarda ortaya çıkarıldı.

M.Ö. II. yüzyıl ile M. S. I. yüzyıl arasındaki zamana tarihlendirilen Pompeii fresklerinde doğa, tarihi olaylar, günlük yaşam, natürmort ve portreler resmediliyor.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.