Kitabıyla, Filmiyle “Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku”

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku, İlhami Algör tarafından yazılmış ve Türk edebiyatının güzide eserlerinden biri haline gelmiştir.

Biz kitap hakkında sizlere ne dersek diyelim, size onu kendisi kadar güzel anlatamayız.

Kitap kendisini şöyle anlatıyor:

“Her şeyin iyi gittiğini nerden çıkarıyorsun?” dedi. “Herif rüzgârı kendinden menkul uçurtmanın teki. Ara sıra telleri takılır gibi kadına geliyor gece yarısı.” “Fakat Müzeyyen, bu derin bir tutku,” dedim. Tırsmaya başlamıştım. Haklı olabilirdi. “Evet, biraz sapık ve tek taraflı bir tutku,” dedi, arkasını dönüp gitti. Hikâyeye göre adam, kadını çok seviyor, sevdikçe ruhu büyüyor, eve sığmıyor… Bülbülün çilesi, yazarın zulası… İnceden sarma bir sigara, inceden bir bardak… Jak Danyel isimli bir şişe, Hicran isimli bir yara, tuhaf isimli bir roman. Kafamız iyi, açmayın kapağı, biz böyle iyiyiz.”

Bir de filmimiz var tabii.

Başrollerini Sezin Akbaşoğulları ve Erdak Beşikçioğlu’nun paylaştığı film 12 Aralık 2014 tarihinde vizyona girdi ve yönetmen koltuğunda Çiğdem Vitrinel oturdu.

Filmi size şöyle özetleyebiliriz:

Yazar Arif, ilk kitabını yazmaya çalışır ve zamanının büyük bir kısmını kitabı üzerine çalışarak geçirir. Onun dünyasında birçok farklı soru işareti vardır. İlişkiler, kadınlar… İlişkilerle yıldızı bir türlü barışamaz Arif’in ve bu onun kafasını fazlasıyla kurcalayan bir soru işaretidir. Derken Arif’in karşısına hiç beklemediği anda Müzeyyen çıkar ve dünyası tepetaklak olur. Hayata dair biriktirdiği ne varsa sil baştan yaşamak zorunda kalır. Müzeyyen güçlü bir kadındır ve cazibesine kapılmamak elinde değildir. Arif ise Müzeyyen’in dünyasında kaybolmaya hazırdır.

Filmi kendimize göre değerlendirecek olursak ikilinin canlandırdıkları karakterlerin ruhuna bürünebildiklerini rahatlıkla söyleyebiliriz. Ruhani bir bir boşluk üzerinde durulan bu eserde, insanın “bir şeyler eksik” hali kitapta olduğu gibi filmde de fazlasıyla hissedilebilir.

Eser bir içinde kıymetli monologlar barındırır. Ve bu monologların içinde kaybolmakta olan bir adamı…

Henüz izleme fırsatı bulamamış okurlarımız için konuyu fazla uzatmadan sizleri filmde geçen birbirinden güzel repliklerle baş başa bırakıyoruz.

 

1)

“- Diyelim ki gitmedim. Seninle beraber olmaya devam ettik. Ne değişecekti?
+ Sevişirdik.
– Başka?
+ Sabahları beraber uyanırdık. Ben senden önce kalkardım. Senin uyuyuşunu izlerdim, sonra sen uyanırdın. Bana gülümserdin. Sonra, sabahları çayı tek şekerli içtiğini, günün diğer saatlerinde şekersiz içtiğini biliyor olurdum, o ilk şekeri ben atardım çayına, zarifçe eritişini izlerdim. Sonra, en çok boynundan öpülmeyi sevdiğini biliyor olurdum. Sonra dışarı çıkardık. Dışarda yağmur yağıyor olurdu. Biz şemsiyeyi almazdık. Sırılsıklam olurduk. Sonra sen bana sokulurdun. Ama saçağın altına hiç girmezdik. Sonra sen üşütürdün. Ayakların buz gibi olurdu. Ben sana en sevdiğin o mavi çoraplarını getirirdim. Sonra bayramları babaannenin mezarını ziyarete giderdik. Hayatta en sevdiğin kadın için ağlayışını izlerdim senin. Hiçbir şey yapmazdım, gözyaşlarını silmezdim, seni teselli etmezdim. Orada öylece ağlayışını izlerdim. Başka insanların mezarlarının arasında dolaşarak, hayatın ne kadar şahane bir şey olduğunu düşünürdüm. Sonra.. sonra hiçbir şey yapmazdık. Öylece otururduk. Çok bilinmeyenli bu sorunun yanıtını arardık. Hayat bizi yalancı çıkarana dek, bulduğumuz cevapları doğru sanırdık.
– Ne dersin bir çay daha içelim mi?
+ Ben daha fazla çay içmek istemiyorum.”

 

2)

“Bir şeyin kalbini kırması için illa yanlış olması gerekmez ki.”

 

3)

“Belki de ben hikaye kahramanı değildim. Bu da hikaye değildi. Ya da belki de ben ipin üstünde yürüyen bir cambazdım ve tam orta yere geldiğimde nasıl yürüneceğini unutmuştum.”

 

4)

“Aynadaki kadın benim zıttım” demişti. “Ben ne kadar ev haliysem, o o kadar sokak. Ben sokulgan isem, o başını alıp giden. Ben gündüzüm, o gece. Çapkın, güçlü, özgür…”

 

5) “Belki de ayrılıklarla az acılı bir ölüm provası yapıyoruz.Ne kadar çok ayrılık,o kadar hazırsın ölüm acısına.”

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.