Neşet Ertaş’ın Unutulmaz Eserleri Senfoni ile Buluştu!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), ünlü halk ozanı Neşet Ertaş’ın eserlerini, senfoniyle buluşturarak sanatseverlerle bir araya getirdi.

Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde düzenlenen konsere, Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan, Akdeniz Kaymakamı ve Belediye Başkanı Muhittin Pamuk ile neredeyse 700 sanatsever katıldı.

Konserin orkestra şefliğini, Neşet Ertaş’ın eserlerini senfonik biçimde yeniden düzenleyen Serdar Yalçın, koro şefliğini ise Anıl Aydın üstlendi. MDOB Müdürü ve Sanat Yönetmeni soprano Bengi İspir Özdülger, mezzo soprano Nihan Çetin Aydın, tenor Onur Polat ve bas Zafer Erdaş solist olarak sahnede buluştular. Konserde ‘Ahirim Sensin’, ‘Neredesin Sen’, ‘Gönül Dağı’, ‘Yazımı Kışa Çevirdin’, ‘Al Elma Boyanır mı’, ‘Mühür Gözlüm’, ‘Niye Çattın Kaşlarını’, ‘Dertli Yoldaş’, ‘Zahidem’, ‘Ah Yalan Dünya’, ‘Kesik Çayır Biçilir mi’, ‘Doyulur mu’, ‘Dane Dane Benleri var’ ve ‘Yanıyorum’ eserleri can buldu.

Neredeyse 2 saat süren konserin bitiminde salondakiler, performanslarından ötürü sanatçıları uzun zaman alkışlarken, MDOB Müdürü Bengi İspir Özdülger ise “Çok güzel bir konserdi. Seyircinin coşkusu da bize çok fazla yansıdı. Bu karşılıklı iletişimden çok keyif alıyoruz. Çok güzel bir elektrik var aramızda. 27 yıldır tüm temsillerde salonumuzu doldurarak bizi yalnız bırakmıyorlar” diye konuştu.

Neşet Ertaş’ın unutulmaz bir halk ozanı olduğunu belirten Özdülger, şöyle konuştu:  “Onun varlığı, bize gösterdiği eserlerini, hediyesini herkese yansıtabilmek istiyoruz. Eserlerini çok sesli yaparak hem Avrupa’ya hem de dünyaya sunabilmeyi amaçladık. Eserin düzenlemesini yapan sevgili şefimiz Serdar Yalçın hazırladı. Biz bu türkülerin çok sesli olarak, senfonikleştirilerek söylenmesini, yorumlanmasını çok önemsiyoruz. Çünkü Türkiye bir kültür mozaiğidir. Türkülerimizde çok zengin. Bunun tüm dünyaya yansıtmak istiyoruz. Nasıl ki Avrupa’da İtalyan halk şarkısı Napolitenler çok sesli bir orkestra ile dünya tarafından dinleniyorsa biz de bunu kendi türkülerimiz üzerinden sağlamak, dünyaya böyle bir açılık yapmak istiyoruz.”

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.