Pek Çok Nadide Efemera Ata Müzayede’de Açık Artırmada

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Eserleriyle Türk edebiyatında kıymetli bir yere sahip olan Cumhuriyet dönemi şairlerinden Cahit Sıtkı Tarancı, Sabahattin Ali, Sabri Esat Siyavuşgil’in yazmış olduğu, günümüzde tarihi önem arzeden şiirleri ve mektupları, gerçek zamanlı müzayedede satışa çıkarıldı. Eserlerinde açık ve sade bir biçemi, ahenk ögelerine, kafiye ve uyağa değer vermiş olan Cahit Sıtkı Tarancı’nın ölüm konusu üzerindeki ciddi bir şekilde ele aldığı “Otuzbeş Yaş” şiirinin iki sayfadan oluşan düzeltme yazısı, online müzayede sitesi Ata Müzayede’de koleksiyonerlerini arıyor.

Şiiri, kelimeler ile güzel şekiller oluşturma sanatı şeklinde tabir eden Cahit Sıtkı Tarancı’nın, Varlık Dergisi’nin sahibi Yaşar Nabi Nayır’a yazmış olduğu müzayedede yer alan Osmanlı Türkçesiyle ıslak imzalı mektubunda “İkinci baskıdan elime kalan tek nüshayı, tekrar dikkatle gözden geçirdim. Pek az yanlış buldum. Onları da bildiriyorum.

Herhalde bu sefer tamamen yanlışsız olarak basılabilecek. Bu husustaki himmet ve lütfuna çok teşekkür ederim.” ifadelerinin bulunduğu görülüyor. Bunun yanı sıra söz konusu müzayede organizasyonunda birkaç kıymetli sanatçıdan geriye kalan çeşitli yazıları ve çeşitli insanlara ve olaylara ait belgeler de bulunuyor.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.