Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali Kapılarını ‘Dostluk’ İçin Açıyor!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Fethi Gemuhluoğlu’nun “İnsana dost olmak, fikre dost olmak, komşuya dost olmak, coğrafyaya dost olmak, tarihe dost olmak, kendi vücuduna dost olmak, görünene ve görünmeyene dost olmak” felsefesinden hareketle ‘Dostluk üzerine yaratılan insan ve evren ilişkisini doğrudan ya da dolaylı yoldan işaret eden’ Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali 14-15-16 Aralık tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek.

Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi destekleri ile Balkon Film organizasyonunda bu sene birincisi gerçekleştirilecek olan Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali, 14-15-16 Aralık tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek.

Festival, bireyselleşme ve yalnızlaşma çağında her bir senarist ve yönetmenin “dostluk” ifadesine getireceği değişik ve özgün bakış açısıyla dostluğu kısa film dilinde yeniden tasarlamaya hazırlanıyor.

Fethi Gemuhluoğlu’nun “dostluk” felsefesinden hareket eden, direktörlüğünü Faysal Soysal’ın ve genel sanat yönetmenliğini Mehmet Lütfi Şen’in üstlendiği Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali, “Kısa Metraj Film Yarışması” ana yarışma kategorisinden meydana gelirken, yarışmada dereceye girecek filmleri seçecek jüriye Antalya, Adana, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok ulusal ve uluslararası festivalde ödül sahibi olan ve sinemasıyla isminden çokça bahsettiren bir isim; Yüksel Aksu başkanlık yapıyor. Dünyaca ünlü Amerikalı senarist ve yönetmen Najwa Najjar, İranlı yönetmen Kamal Tabrizi, Türk yönetmen Tevfik Başer ve oyuncu Sezin Akbaşoğulları jüride bulunan isimler.

“Dünyanın tüm yönetmenlerini kalemiyle dostluk yazmaya, klavyeye dostluk için basmaya, kameranın vizöründen dostluk için bakmaya çağıran festival” Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’ne 800 başvuru geldi.

Ulusal ve uluslararası platformlarda büyük dikkat çeken festivale dünyanın her bir yanından başvuru geldiğini aktaran Festival Başkanı Faysal Soysal, Hindistan’dan Filipinlere, İran’dan Amerika’ya, Brezilya’dan Suriye’ye Fransa’dan Cezayir’e, İsveç’ten Gana’ya, Kırgızistan’a kadar 75 değişik ülkeden başvuru geldiğini ifade etti.

Festivalde “Kısa Metraj Film Yarışması” ana yarışma kategorisinden meydana gelirken, yarışmada derece alacak filmlerden birinciye 40 bin TL, ikinciye 20 bin TL, üçüncüye 12 bin TL ile bir kısa filme 15 bin TL değerinde Fethi Gemuhluoğlu Dostluk Ödülü takdim edilecek.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.